Austraalias randus teadaolevalt vanim kiri pudelis

Tonya Illmann hoiab käes maailma vanimat kirja pudelis

FOTO: -/AFP

Austraalia abielupaar Tonya ja Kym Illman jalutasid jaanuarikuus Wedge saare rannal ning leidsid huvitava pudeli. Nüüd on nad saanud ekspertide kinnituse, et tegemist on 132 aasta vanuse ning seega maailma vanima kirjaga pudelis.

Nad korjasid pudeli üles, kuna mõtlesid, et see oleks ehk kena kaunistus nende raamaturiiulile, vahendas Travel+Leisure. Nad andsid ilusa leiu vaatamiseks oma poja tüdruksõbrale, kes märkas, et selle sees on paberitükk. 

132 aasta vanune kiri pudelis leidmiskohas

FOTO: -/AFP/Scanpix

Paar otsustas pudeli kogu viia ja ära kuivatada, et mitte niiskelt välja võttes paberit kahjustada.

Kui paber oli kuivanud, võtsid nad selle pudelist välja ja märkasid, et selle peale on midagi kirjutatud. Paari sõnul ei märganud nad esiti, et kiri on trükitud, vaid keskendusid sõnumi sisule, milles paluti kirja leidjal Saksa konsulaarosakonnaga ühendust võtta.

Sõnumi all oli kirjas kuupäev 12. juuni 1886 ja kiri oli saadetud Saksa laevalt Paula. Illmanid ei pidanud kirja eriti tõepäraseks, kuid otsustasid sellegipoolest uurida, mida arvab asjast Lääne-Austraalia Muuseum. Muuseumi eksperdid kinnitasid, et kiri on täiesti autentne.

Kiri

FOTO: -/AFP/Scanpi

Uskumatul kombel oli Saksa arhiivides olemas Paula laeva meteoroloogiline päevik ning seal oli laevakapteni tehtud sissekanne 12.juunil 1886. aastal. Sissekandes oli kirjas, et meeskond viskas kirja pudelis üle parda, selgitas muuseumi kuraatori assistent Ross Anderson.

Selgus, et ajal, mil kiri kirjutati, eksperimenteerisid paljud Saksa laevade meeskonnad pudelite üle parda viskamisega, jälgimaks ookeanite hoovuseid. Selliselt olevat tol ajal üle parda visatud tuhandeid kirju pudelis.

132 aasta vanune kiri pudelis on niisiis hetkel teadaolevalt vanim omataoline. Varasem rekordiomanik maabus kaks aastat tagasi Saksamaa kaldal ning siis oli tegemist 108 aastase kirjaga. 

Populaarne

Tagasi üles