Kaplinn: palju pingviine, vähe «tõelist» Aafrikat

Kuigi piltilusa loodusega Kaplinn peaks olema iga rännuselli unistuste sihtkoht, ei tasu modernses ja turistidest pungil Kaplinnas väljasuremisohus Aafrika hõimudega kohtumisest unistada. 

Kaplinn ehk Cape Town on Johannesburgi järel suuruselt teine linn Lõuna-Aafrika Vabariigis. Aafrika lõunatipus asuv kuurortlinn on viimaste aastate jooksul võitnud üha enam eestlaste südameid. Nii pole minagi Kaplinnast vaimustunud tuttavate reisilugudest viimasel ajal puutumata jäänud.

Mulle kui praegusele Johannesburgi elanikule ei ole see suur Kaplinna ülistamine aga üldse mitte meeltmööda – minu kodulinn on samuti väga tore ja ilus! Seetõttu olin juba lennukilt maha astudes valmis oma kriitikameelele tööd andma: see linn ei saa nüüd nii hea küll olla, kui räägitakse!

FOTO: Erakogu

Rannaäärsed kohvikud.

Esimest puudust ei pidanudki kaugelt otsima. Nimelt seisneb probleem ilmas. Kui kohalikul suvel ehk Eesti talvisel ajal on Kaplinnas isegi liigagi soe, siis ülejäänud aastaaegadel kütteta hotellides viibida pole üldse mitte nii meeldiv. Vaatamata sellele, et surfaritele on Kaplinn ideaalne just tugeva tuule tõttu, on kõle tuul tavaturisti jaoks pigem ebameeldiv kõrvalnähtus.

Teiseks... kahjuks kõigest ühe negatiivse kommentaariga see kõik piirduski, sest olen sunnitud tunnistama, et Kaplinn ongi just täpselt nii idülliline, kui räägitakse.

FOTO: Erakogu

Kaplinn on ümbritsetud mägede ja ookeaniga.

Kaplinn pakub elamusi täie raha eest. Juba lennujaama lähistel saab «tõelist elu» otsiv turist esmaste slummide taustal ära teha kohalike karmi igapäevaelu kujutava pildi, et suunduda seejärel miljonivaatega ookeaniäärsesse hotelli. Kes sõidab aga Kaplinna lootuses tsivilisatsioonist väljas eksootiliste hõimudega kokku puutuda ja näljahäda peatada, peaks teise sihtkoha valima. Kaplinn on väga euroopalik linn ning inimesed elavad siin Aafrika kohta üpris hästi.

Vaatamata sellele on nii mõnedki turistid siia jõudes natuke segaduses. Näiteks nägin juba esimesel päeval, kuidas turistid ulatasid poe ees kerjanud poisile raha asemel veepudeli ning olid pettunud, kui poiss seda januselt jooma ei kukkunud. Sellega seoses tuli mulle meelde, kuidas juba kunagi varem kurtis üks Eesti tüdruk mulle, et aafriklased on tänamatud, sest kerjaja vistkas tema antud veepudeli maha.

Muidugi on selline käitumine ebaviisakas, kuid ka turistid ise peaksid mõistma, et tõenäoliselt ei ole kuurortide kaubanduskeskuste ees seisvad lapsed janus, kui kõigest paari sammu kaugusel on tasuta tualettruumid joodava kraaniveega. Küll aga on lapsed tõesti rahapuuduses ning seega soovitan heasüdamlikel turistidel piirduda rahaliste toetustega, millest abivajajatel ka tegelikult kasu on.

FOTO: Erakogu

Kaplinna romantilised päikeseloojangud.

Võrreldes kohalike karmi eluga on turistide jaoks siin aga paradiis. Kaplinna loodus on imeline: helesinine rannaäär, linna ümbritsevad mäed ja majad mäenõlval vaatega ookeanile. Ning mis kõige tähtsam: üldine linnamelu ja õhkkond on siin üllatavalt meeldivad. Inimesed teevad hommikuti rõdul joogat, sörgivad ookeani ääres ning tänavapildis on näha nii hipstereid, surfareid kui ka valjuhäälseid veganeid.

Kohalike endi sõnul on see võrreldes teiste LAVi suurlinnadega palju rahulikum elupaik – siin toimub vähem, elu on aeglasem ja inimesed võtavad asju vabalt. Kaplinnas on ka märgatavalt vähem elektriaedu ning kui mujal on valge teenindaja pigem harv nähtus, siis siin on see tavaline.

FOTO: Erakogu

Päikeseloojang Atlandi ookeani ääres.

Kui teised LAVi linnad on suutnud minus korraks ikkagi väikese šoki tekitada, siis Kaplinn tundub selle kõige kõrval nagu üks suur roosa mannavaht. Kaplinn on heas mõttes «turistikas», mis kogenud maailmaränduri silmis aga kultuurivaeseks võib jääda. Nagu ühele õigele «turistikale» kohane, tuleb ka Kaplinnas varuda omajagu kannatust.

Nii näiteks ei jõudnudki me vaatamata kahele katsele seekord linna suurima vaatamisväärsuse Table Mountaini otsa, sest järjekord oli mõlemal korral lihtsalt talumatult pikk. Küll aga on kõigile ruumi Bo-Kaapi linnajaos, mis on kuulus oma värviliste majade poolest.

Kuna Bo-Kaap on samuti esile toodud Kaplinna ühe põhilise vaatamisväärsusena, olid ka ootused sellele suured. Tegelikult ei olnud värvilistes majades aga mitte midagi nii erilist, kui juttude põhjal järeldada võis.

FOTO: Erakogu

Kaplinna värviline linnaosa Bo-Kaap.

Tõeliste pärlite nägemiseks tuleb sammud hoopis Kaplinnast kaugemale seada. Kõigest tunniajase autosõidu kaugusel asuv Simon’s Town on minu uus lemmiklinn. Kuidas saab midagi halba öelda linna kohta, kus pingviinid jalutavad sulle tänaval juhuslikult vastu?

Tõsi küll, tänaval jalutav pingviin oli pigem õnnelik juhus, enamik pingviinidest peesitab siiski rannal, kuhu pääsemiseks tuleb välja käia ka paar eurot. Näha pingviine nende loomulikus elukeskkonnas on aga kindlasti asi, mille nimel iga Kaplinna külastav turist tee Simon’s Towni ette peaks võtma.

FOTO: Erakogu

Pingviinid Boulders Beachi rannal.

FOTO: Erakogu

Teedel kõndivate pingviinide eest hoiatavad liiklusmärgid.

Mõnekümneminutilise autosõidu kaugusel pingviinide rannast asub aga Hea Lootuse neem ja Cape Point, mida hellitavalt ka maailma lõpuks nimetatakse. See on koht, mida reisikorraldajad reklaamivad India ja Atlandi ookeani kohtumispaigana, kuid tegelikult ookeanide täpse kohtumispaiga üle veel vaieldakse. Sellest hoolimata ei jäta see koht kedagi külmaks: vaated kõrgelt kaljunukilt vahutavale ookeanile panevad korraks pead ekraanilt tõstma ka nutisõltlastest lapsturistid.  

FOTO: Erakogu

Cape Point – koht, kus Atlandi ookean kohtub India ookeaniga.

  

Kaplinna-reisi lõpuks otsustasime elukaaslasega, et see on linn, kus me mõlemad juba lähitulevikus elada sooviksime. Pärast oma silmaga vaatamist julgen kõigile kahtlejatele öelda, et Kaplinn ja selle ümbrus on kõik kiidusõnad ausalt välja teeninud, ning soovitan selle kõigil oma reisisihtkohtade nimekirja lisada.

Küll aga tasub meeles pidada, et kuigi Kaplinn tundub esmapilgul armsa ja turvalise linnana, ei tohi end linna ilust petta lasta. Nii nagu mujalgi LAVis on ka Kaplinnas probleeme kuritegevusega ning pimedal ajal ringiuitamine võib lõppeda õnnetult. Samuti tasub igaks juhuks kinni pidada Aafrika üldistest ohutusnõuetest: sõidu ajal tuleb autouksed lukus hoida ning autost lahkudes ei tohi midagi istmetele nähtavale jätta.  

FOTO: Erakogu

Liiklus Kaplinna kesklinnas.

Tagasi üles