Modell Diana Lotuse kümme soovitust, mida teha New Yorgis

New York

FOTO: Antonino Bartuccio/ Vida Press

Modellitöö tõttu New Yorki sattunud Diana õpib seda linna tundma juba kümnendat aastat. Suurlinna kiirus, energia ja melu on viinud teda elama erinevatesse linnajagudesse, millest ta on lahkelt valmis rääkima.

New Yorgis tuleb valmis olla lakkamatuks helifooniks, kus segunevad liiklusmüra, sireenid, hõiked, teeparandus, ehitustärin ja maa alt kostuv metroovõrgustiku katkematu kolin. Samuti tuleb valmistuda kokku sulama tohutu inimmassiga, mis sinust mööda voolab. Kui vaim on selleks valmis, jagub vaatamist küll ja küll.

1 . Times Square on kaubanduse ja Broadway meelelahutuskvartalite sõlmpunkt Seitsmendal avenüül. Kohalikud püüavad seda kvartalit vältida igal võimalusel, kuid turistina on kindlasti põnev jälgida hiiglaslikelt ekraanidelt otseülekandeid suurtest telejaamadest, mille stuudiote suured klaasseinad on tänavale avatud. Siin saab osta õhtustele etendusetele allahindlusega pileteid ning kohata veidrikke, kes üle kogu Ameerika ja maailma on tulnud siia oma oskusi näitama. Samuti saab siin einestada mõnes klassikalises ameerika diner'is, kus on palju rahvast ja rammusad portsud. Eriti tore on siin jalutada õhtusel ajal, kui kõik reklaamtuled oma täies hiilguses hullumeelset vaatemängu pakuvad.

2. Theatre District. Times Square'il näoga põhja poole ehk tänavanumbrite suurenemise poole seistes jäävad vasakule kümned teatrid, kus etendatakse kuulsaid muusikale ja draamaetendusi tuntud tähtede osalusel, sealt leiab kobarkinosid ja kontsertsaale. Kui oled vähegi kultuurihuviline, pakuvad repertuaar ja kontserdiprogrammid kindlasti suurt huvi.

3. Museum of Modern Art. Enne kui sammuda ida ehk Easti poole ja kaubandusse sukelduda, tasub meeli toita moodsa kunstiga, millele pühendatud MoMa jääb Kuuenda ja Viienda avenüü vahele 53. tänavale. Seal kunsti imetledes või vabalt kuluda suur osa päevast.

4. Viies avenüü ja Madisoni avenüü. MoMa muuseumist edasi Easti poole suundudes jõuab suurtele kaubandusalleedele, mida mööda üles jalutades (põhirõhuga 57–80. tänavate vahelisel alal) leiab maailma kõige luksuslikemate brändide esinduspoed ja kaubamajad, kuhu võib kaotada oma pea ja kogu raha. Jõuluteemalisi vaateaknaid tulevad Viiendale avenüüle imetlema ameeriklased koos peredega üle kogu riigi.

5. Metropolitan Museum asub Viiendal avenüül 80. ja 84. tänava vahel. Ka siis, kui planeerida selle muuseumi külastamiseks terve päev, jääb igaveseks kripeldama, et suurem osa väljapanekust jääb nägemata. Siiski – ka selle väikese osa pärast, mida ära jõuab vaadata, tasub ikkagi minna.

6. Central Park. Metropolitan Museumi taga asub Central Park, mis laiutab Viienda ja Kaheksanda avenüü vahel, ulatudes 59. tänavast 110. tänavani. Sellest supertoredast pargist on Diana kirjutanud pikalt raamatus «Minu New York».

7. Riverside. Manhattan on saar, mida ümbritseb igast kandist vesi ja seda on väga oskuslikult ära kasutatud. Manhattani terve läänepoolne kallas on ligi nelja kilomeetri ulatuses arendatud promenaadiks, kus on väikesed pargid, pikad vette ulatuvad haljastatud puhkealadega kaid, jooksu- ja rattarajad, mängu- ja spordiväljakud, sadamad ja kohvikud. Hingematvad päikeseloojangud on seal pealekauba.

8. High Line. Kaasaegne urbanistlik park 11. ja 30. tänava vahel, mis on ehitatud kunagise raudtee asemele. Park kulgeb rohkem kui kahe kilomeetri ulatuses tänavate kohal ja on parim näide, kuidas linnaruumis loovalt lahendusi leida.

9. Staten Islandi praam. Manhattani lõunatipust väljuv tasuta praam viib üle lahesopi Staten Islandile, möödudes Vabadussambast ja pakkudes suurepäraseid vaateid New Yorgile.

10. Brooklyn Heights. Et korraks Manhattanilt lahkuda, tasub jalutada mööda Brooklyn Bridge'i Brooklyn Heightsi paari kilomeetri pikkusele promenaadile, kus on tunduvalt vaiksem kui Manhattanil. Seal saab videviku ajal New Yorgi linna miljoni valguse süttimise imet vaadelda.


Tõelistel New Yorgi ja Ameerika Ühendriikide huvilistel tasub sel pühapäeval, 26. novembril sammud Viru keskuse Rahva Raamatusse seada. Pühapäeval kell 11 toimub seal New Yorgi reisihommik, millel jagavad USA reisisoovitusi ajakirjanik Neeme Raud, raamatu «Minu New York» autor Diana Lotus ja Estraveli lennupiletite müügidirektor Mauri Saarend.

Populaarne