Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Fotod: USA mitmenaisepidajad elavad kivi sees

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Nelja kümnendiga on kivis elavate inimeste arv kasvanud üle saja.
  • Pooled kivis elavatest peredest praktiseerivad polügaamiat.
  • Kõik pered on varunud viimsepäeva puhuks kolme ja poole aastase toiduvaru.
Üks Hatch Rocki sisse ehitatud Rockland Ranchi majapidamistest, selle ees abihoonete katustel päikesepatareid. | FOTO: Priit Pullerits

See, kes julgeb peateelt kõrvale keerata ja suunduda vaenulikuna näivale tühermaale, võib end Ameerikas Utah' osariigis avastada ühtäkki kommuunis, kus elu käib väga imelikku ja ootamatut rada pidi.

Enamik ei märkagi seda heledat kivi. Mis siis, et see kerkib ümbritsevast kidura taimestikuga liivasest tühermaast nagu hiiglaslik allveelaev, kõrgust 150 ja pikkust 800 meetrit. Vanasti, poolteist sajandit tagasi, kui siiakanti Edela-Ameerikasse saabusid esimesed asukad, ennekõike mormoonid ja karjakasvatajad, oli see hiigelkivi oluline maamärk, mille järgi orienteeruda. Nüüd jääb see lähimast asfaltteest kümne ja lähimast linnast viiekümne kilomeetri kaugusele.Selleks, et seda hiiglaslikku liivakivi leida, peab teadma, kust seda otsida.

Ja tõsiasjas, et kivi jääb kõrvaliste silme alt kõrvale, selle väärtus seisnebki. Nonde jaoks, kes seal elavad.

Ja noid on üle saja.

Rockland Ranch on kommuun, kus kuuldavasti elab 15 fundamentalistlikku mormooni peret, kellest pooled pidavat praktiseerima polügaamiat. Levinuim variant on üks mees ja kolm naist.

Altpoolt erkpunane ja pealtpoolt hallikas-kollakas – olenevalt, kust päike paistab – Hatch Rock Utah’ osariigi idaosas peidab endas eraklikku mitmenaisepidajate kommuuni. See pole koht, mida leiab kaartidelt või mille juurde juhataks viidad. Sinna viib asfaltteelt märgistamata, kivine ja treppis kruusatee, mis laskub sügavasse ja laia kuivanud jõesängi, ronib teiselt kaldalt üles ning viib siis silmapiiri poole justkui lõpmatusse. Ümberringi ei paista ainsatki hingelist. On vaid suur tühjus.

Tegelikult võib ka kruusateest ligi poole kilomeetri kaugusele jäävast Hatch Rockist mööda sõita, ilma et midagi erilist märkaks. Tuleb teada, kuhu ja mida vaadata.

Kui peatuda, ronida kruusateed piiravale kõrgele pehmele liivavallile ja silmi teritada, märkad Hatch Rocki ees esmalt siniseid läikivaid paneele. Ja seejärel, veelgi hoolikamalt vaadates, joonistuvad hiigelkivi allservas välja helesinised ja pruunid majafassaadid. Seal asubki kommuun, kus kuuldavasti elab 15 fundamentalistlikku mormooni peret, kellest pooled pidavat praktiseerima polügaamiat. Levinuim variant on üks mees ja kolm naist.

Eemalt vaadates tuleb teada, kuhu pilk sihtida, et märgata 150 meetri kõrguse Hatch Rocki allservas elumärke. | FOTO: Priit Pullerits

Rockland Ranchi kommuun tekkis Hatch Rocki 1970. aastate keskel ja on sestsaati üksnes kasvanud ja arenenud. Nüüdseks sarnaneb see juba igati eeskujuliku Ameerika väikeasulaga. Kümned sinised läikivad paneelid on päikesepatareid. Nende vahel laiuvad viljapuudega ümbritsetud põllulapid ja aiamaad. Kivisse raiutud majad on kahe- ja kolmekorruselised – ning need pole mingid primitiivsed elamised. Neis on nii kraanivesi kui ka traadita internet, rääkimata muust moodsast sisustusest. Majade ees seisab mitu maasturit ja kastiautot, sest ega vähemate sõiduvahenditega nii kauges paigas ja paljulapseliste peredega hakkama saakski.

Rockland Ranchi poole keerab kruusateelt tolmune kitsas liivatee, aga kirjutamata, endastmõistetav reegel Ameerikas ütleb, et sa ei lähe luba küsimata ja ette teatamata kellegi valdustesse. Isegi kui keelavat silti pole ees. On ju niigi selge, miks nood pered seal kivis elavad: sellepärast, et elada rahus oma tõekspidamiste järgi, uudishimulikest ja ilmselt valdavalt ka kriitilistest pilkudest eemal.

Mormoon Enoch Fosteril on kahe naisega 13 last, kes elavad Rockland Ranchis. Foto on aastast 2012. | FOTO: Jim Urquhart / Reuters

Sest hoolimata moodsaist majapidamistest on Rockland Ranchi asukate tõekspidamised enamikule veidrad ja arusaamatud. Jutt ei ole üksnes mitmenaisepidamisest, mis, muide, ei ole Utah’s sugugi teab mis haruldus. Ses osariigis pidavat polügaamia harrastajaid leiduma lausa 38 000. Asi on pigem selles, et Rockland Ranchi kommuuni elanikud on kuuldavasti soetanud keldrisse kolme ja poole aasta toiduvaru. Kui nende uskumise järgi saabub viimnepäev, pidavat järgnema kolme ja poole aasta pikkune segaduste aeg, mil igaüks peab oma jõududega hakkama saama. Ja Rockland Ranchi rahvas seda üritabki, praegugi, päevast päeva. Kuigi nii mitmedki naised käivad lähilinnakestes ka palgatööl: kes raamatupidaja, kes medõena, kes poemüüjana.

Ja isegi kollane koolibuss sõidab Rockland Ranchi eest läbi, et sealseid lapsi – noid, keda vanemad kodus ei õpeta – Monticello pisilinna kooli sõidutada.

Kuigi Rockland Ranchi elanikud pidavat olema igati sõbralikud – mitte nagu Utah’ ja Arizona piiril asuva fundamentalistliku Hildale’i mitmenaisepidajad, kes hakkavad linna sattunud võõraid tumendatud klaasidega suurte truck’idega jälitama ja hirmutama –, ei tasu unustada, et oma erakliku elupaiga kaitsmiseks, nagu Ameerikas sageli tavaks, olla nad ka korralikult relvastatud. Lisaks pidavat Hatch Rocki tipus kõrguma vahitorn. Aga seda, tuleb tunnistada, palja silmaga hiiglasliku kivi turjal ei avastanud.

Tüdruk batuudil mitmikabieluliste kommuuni, Rockland Ranchi ees. Foto on aastast 2012. | FOTO: Jim Urquhart / Reuters
Vaade Rockland Ranchile. | FOTO: Priit Pullerits / Postimees
Vaade Hatch Rockile, kus asub Rockland Ranch. | FOTO: Priit Pullerits / Postimees
Tagasi üles