Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Seitse kohta Peterburis, mida tuleks kindlasti külastada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Verelunastuse kirik | FOTO: Taago Heinmaa

Ehkki Peterburi on meist vaid mõne sõidutunni kaugusel, ei satu suurem osa eestlastest sinna just kuigi tihti. Kui näiteks Helsingisse sõidetakse sageli päevareisile, siis Neevalinna minekuks tuleks aega võtta vähemalt kolme päeva jagu.

Tegelikult ei piisa sellest kolmest päevastki, et tutvuda kõigi Peterburi vaatamisväärsustega. Selleks et linnas rahulikult ringi vaadata, võiks aega varuda lausa nädala.

Kui süda siiski ihkab väikest nädalavahetusepuhkust, tuleb lihtsalt teha oma valik, sest paratamatult ei jõua selle ajaga kõike näha ja kogeda. Igal juhul on Peterburi piisavalt kirev, et sisustada ka kõige nõudlikuma turisti minipuhkus.

Peeter-Pauli kindlus

Peeter-Pauli kindlus, Romanovite viimne puhkepaik. / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Kindlasti on Peeter-Pauli kindlusesse asja kõigil ajaloo- ja müsteeriumihuvilistel. Just seal on jõhkralt mõrvatud Romanovite tsaariperekonna viimne puhkepaik. Sinna pole sängitatud aga kahte Romanovite lastest, sest kui keisri ja tema pere haud juhuslikult leiti, ei suudetud tuvastada kahe lapse surnukehasid. Siiani ringleb ohtralt vandenõuteooriaid, kuidas tütar Maria ja poeg Aleksei võisid muuhulgas pageda Ameerika Ühendriikidesse ja õnnelikult seal elada. Vaatamata sellele, et 2007. aastal leiti Jekaterinburgi lähedalt noore naise ja väikese poisi säilmed ja need 2008. aastal DNA-testide tulemusel Romanovite lasteks tunnistati, ei anna vandenõuteoreetikud alla ja jätkavad endiselt alternatiivsete versioonide jutustamist.

Peeter-Pauli kindluse pani püsti tsaar Peeter I, et kaitsta linna Rootsi sõjaväe eest. Peamiselt kasutati seda aga garnisonina ja poliitkurjategijate vanglana. Rahvasuus teati kindlust kui põrgulikku ja piinarikast paika, kus tuhanded vangid pidid taluma äärmist mustust, kitsaid tingimusi ja ülerahvastatud konge.

Vaade Peeter-Pauli kindlusest. / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Kindluse müürilt avanevad imekaunid vaated Peterburile, just sealt saab kaamerasilma püüda pildi, mida võib leida nii mõneltki suveniirsärgilt või -tassilt.

Verelunastuse kirik

Verelunastuse kirik / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Verelunastuse kirik on üks Peterburi peamisi sümboleid ja kuna see asub linna südames, peatänava Nevski prospekti vahetus läheduses, jääb see kindlasti ka kõigi turistide teele.

Verelunastuse kirik / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Kirik on ehitatud kohale, kus tsaar Aleksander II sai surmavalt haavata. Ehituse eest vastutaski Aleksander III, kes soovis sellega oma isale austust avaldada. Austust on sellega tõepoolest üles näidatud, sest iga sentimeeter kirikust on nii seest kui väljast uhkelt dekoreeritud ja värvikirevamat monumenti on ilmselt raske leida. Restaureerijad on väitnud, et Verelunastuse kirikus on rohkem kui 7500 ruutmeetri jagu mosaiike, nende sõnul on neid rohkem kui üheski teises maailma kirikus.

Iisaku katedraal

Iisaku katedraal / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Iisaku katedraal on Peterburi kõige suurem vene õigeusu katedraal. Kunagi kandis see ehitis ka Venemaa suurima katedraali tiitlit. Iisaku katedraal on kaunistatud massiivsete graniidist sammaste ja uhkete skulptuuridega ning linnapildis tunneb selle ära hiiglasliku kuldse kupli järgi. Kiriku sees on aga uskumatult detailsed mosaiigid ja maalid. Kõige enam tasuks seal tähelepanu pöörata värvikirevale suurele altaritagusele aknale, mis kujutab taassündinud Kristust.

Iisaku katedraal / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Katedraal on niivõrd suur, et sinna mahuks seisma ja jutlust kuulama 14 000 inimest. Tänapäeval kasutatakse pühakoda küll peamiselt muuseumina ja jumalateenistusi peetakse seal ainult suurtel kirikupühadel.

Kaasani katedraal

Kaasani katedraal / Foto: | FOTO: Vida Press

Peterburi on tõeline kirikute-katedraalide linn. Verelunastuse kiriku vahetus läheduses, otse Nevski prospekti ääres, asub veel teinegi suursugune katedraal. Kaasani katedraali ehitamisel saadi inspiratsiooni Rooma Peetri kirikust ja nii leiab ka Venemaa pühakojast võimsa sammaste rea. Pärast võitu Napoleoni üle 1812. aastal sai Kaasani katedraal omamoodi võidusümboliks ning sinna on maetud ka kuulus armee ülemjuhataja Mihhail Kutuzov.

Tsarskoje Selo

Tsarskoje Selo / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Tsarskoje Selo on turistide lemmik loomulikult tänu seal asuvatele suurejoonelistele paleedele, kuid miski ei suuda külastajaid rohkem elevusse ajada kui salapärast ja legendidest ümbritsetud merevaigutuba. Kuigi kohapeal saab justkui tuba kaemas käia, siis tegelikult näidatakse uudishimulikele vaid selle koopiat. Pealtnäha tundub see igatahes ehtne. Kuhu päris merevaigutuba kadus või mis on sellest saanud, ei oska aga keegi täpselt öelda. Jälle tulevad mängu vandenõuteoreetikud, kes jutustavad kokku kõiksugu võimatuna kõlavaid lugusid. Kohapeal väidetakse aga, et tuba on ammu hävinud.

Tarskoje Selo / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Ermitaaž

Ermitaaž / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Tavaliselt soovivad kõik Peterburi külastajad kindlasti kiigata ka Ermitaaži. Kuna seegi imposantne palee asub otse linna südames, siis kõnnib enamik turiste sealt ühel või teisel hetkel paratamatult mööda.

Iseasi on, kas sinna tasub ka sisse piiluda. Kunstimuuseumi toad ja koridorid on mattunud üsna paksu tolmukihi alla ja millegipärast ei ole väljapanek väga läbimõeldud. Näiteks tuppa, mis peaks andma edasi 19. sajandi ruumi õhustikku, on kokku kuhjatud kõik sellest ajastust pärinevad esemed, olgu tegu siis vannitoa- või magamistoa mööbliga. Kunstihuvilisele turistile jagub muuseumis mõistagi tegevust lausa mitmeks päevaks.

Peterhof

Peterhof / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

Peterburi paleed tunduvad tõsiselt konkureerivat üksteisega turistide tähelepanu nimel. Peterhofis lummavad külalisi eelkõige võimsad purskkaevud, mistõttu tuleks sinna kindlasti sõita soojal aastaajal. Palee ees asuvad purskkaevud on kõige võimsamad ja päikselisel päeval kipub nende kullasära lausa pimestama. Ülejäänud lossipargis on veesilmad pisut tagasihoidlikumad, kuid rahulikult ring jalutades võib Peterhofis vabalt kuluda terve päev.

Peterhof / Foto: | FOTO: Taago Heinmaa

____________

Ajakirjaniku reisi eest Peterburi maksis Nordica.

Tagasi üles