Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Boeing plaanib testida isesõitvat reisilennukit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piloot ja lennuk | FOTO: Vida Press

Isesõitvad autod ja nende testimised muutuvad juba üsna tavaliseks, kuid Boeing plaanib lennunduses olla eestvedaja ja saata taevalaotusesse isesõitvad lennukid.

Boeing teatas, et järgmisel aastal alustavad nad tehnoloogia testimist, mis võimaldaks lennukitel reisijaid vedada ilma pilootideta. Ettevõtte esindaja Mike Sinnetti sõnul kavatsevad nad süsteemi välja arendada olemasoleva tehnoloogia toel, vahendab Lonely Planet.

Tänapäeva lennukid põhinevad suures osas automaatikal. Lühikestel lendudel suudavad lennukid isegi kuni 95 protsendi ulatuses ilma pilootideta hakkama saada. Tavaliselt tulevad piloodi oskused jõulisemalt mängu õhkutõusul ja maandumisel, kuid uuemad süsteemid suudavad juba ka nende hetkede eest vastutada.

Tavaliselt on kokpitis alati kaks pilooti, kes vastutavad arvutite töö eest ja jälgivad, et need töötaks korrektselt. Uue tehnoloogia sisseseadmise peamine proovikivi ongi turvalisus, sest enam ei oleks lennukis piloote, kes süsteeme kontrollida suudaks.

Sinnetti sõnul võtavad nad aluseks 2009. aastal US Airwaysi vahejuhtumi, mil piloot maandas suure lennuki Hudsoni jõel. «Kui tehnoloogia sellega hakkama ei saaks, siis me ei saaks seda kasutada,» kinnitas ta. «Mul pole veel õrna aimugi, kuidas me seda tegema hakkame, kuid me juba uurime võimalusi ja arendame algorütme.»

Iselendavate lennukite ideega on mängitud juba aastaid, kuid Boeing on esimene, kes tõi välja konkreetse aja, mil alustatakse testimisega. NASA soovib samuti tulevikus kokpitis pilootide arvu vähendada, andes maapealsele ametnikule õigused ja võimalused kokpiti süsteeme juhtida, kui peaks selleks vajadus olema.

Tagasi üles