Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Dubai püüab kahe uue tehissaarega meelitada ligi miljoneid turiste

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tehissaared ehitatakse seitsmetärnihotelli Burj al Arab kahele küljele. | FOTO: POOL/REUTERS/Scanpix

Araabia Ühendemiraatide linn Dubai Araabia poolsaarel on tõeline turistide unelm: peale sooja kliima on seal maailma suurim kaubanduskeskus, kõrgeim pilvelõhkuja, ainuke seitsmetärnihotell ja omamoodi maailmaime ehk palmikujuline tehissaarestik. Miljonite turistide ligimeelitamiseks kavatseb Dubai aga juurde ehitada veel kaks hiigelsuurt tehissaart.

Turismistatistika andmetel külastas linna selle aasta esimeses kvartalis 4,6 miljonit inimest. 2020. aastaks, mil seal toimub ka EXPO maailmanäitus, kavatseb aga linn võõrustada 20 miljonit turisti aastas. See eesmärk tahetakse saavutada kahe tehissaare abil, mis on plaanis rajada maailma ainukese seitsmetärnihotelli Burj al Arab kahele küljele. Burj al Arab on 321 meetrit kõrge luksushotell, mis kuulub Araabia Ühendemiraatide peaministrile ja asepresidendile Mohammed bin Rashid al-Maktoumile.

Ühendemiraatide uudisteagentuuri WAM andmetel läheb kaht tehissaart hõlmav projekt Marsa Al Arab maksma ligikaudu 1,5 miljardit eurot. Ehitustööd peaksid algama juba järgmisel kuul ning jõudma lõpule 2020. aasta teises pooles.

Dubai kohaliku meedia sõnul on üks tehissaar mõeldud eelkõige puhkust veetvatele peredele: sinna tulevad peresõbralikud majutuskohad, hiigelsuur veepark, kuni 1700 külastajat mahutav teater jne. Teine tehissaar aga on pisut luksuslikum, mahutades villasid, restorane ja privaatset jahisadamat. Tänu tehissaartele tekib Dubaile juurde  rohkem kui kahe kilomeetri ulatuses rannajoont.

Saari on linna ehitatud varemgi. Nii näiteks asub seal maailma suurim tehissaar Palm Jumeirah, mis avati ametlikult 2008. aastal. Ehitus kestis umbes kuus aastat. Saarel paiknevad villad, hotellid ja Lähis-Ida suurim veepark Aquaventure.

Maailma suurim tehissaar Palm Jumeirah. Foto: MATTHIAS SEIFERT/REUTERS/SCANPIX | FOTO: MATTHIAS SEIFERT/REUTERS

Jumeirahʼ saarega samal ajal hakati Dubai rannikule ehitama veel kaht palmikujulist saart: Palm Jebel Alit ja Palm Deirat. Nende ehitus jäi aga 2008. aastal majanduskriisi tõttu pooleli. Kümne aasta taguse madalseisu tõttu seiskus Dubais ka maailmakaarti meenutava tehissaarestiku The World rajamine. See koosneb 300 pisikesest saarest, kuid praegu hooneid vaid mõnel üksikul.

USA äri- ja tehnoloogiaväljaande Business Insideri sõnul on saarestiku ehituse jätkamiseks siiski leitud uued investorid ning värske plaani järgi kerkivad Euroopat kujutavatele saarekestele juba paari aasta jooksul majutus- ja meelelahutusasutused.

The World, Dubai. Foto: | FOTO: Vida Press

Peale tehissaarte on Dubai tuntud veel maailma kõrgeima pilvelõhkuja Burj Khalifa ja maailma suurima kaubanduskeskus Dubai Malli poolest, milles on üle tuhande kaupluse ja saja restorani.

Hoolimata sellest, et Dubais jagub kõike rohkem kui küll, töötatakse uudisteagentuuri Reuters andmetel linnas läheneva EXPO vaimus veel paljude teistegi hiigelprojektide kallal. Nii näiteks on plaanis lisaks näituseala rajamisele laiendada ka metroosüsteemi ning vuntsida rahvusvahelist Al Maktoumi lennujaama. Samuti kavatsetakse linnaserva ehitada veel üks lennujaam.

FAKTIKAST:

Asukoht: Pärsia lahe ääres, Dubai emiraadi põhjarannikul

Pindala: 4114 km²

Elanike arv: 2 752 736 (2017. aasta märtsi seisuga)

Ametlik usund: islam

Tagasi üles