Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ühest reisijast sai lennufirma õudusunenägu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
David Dao | FOTO: Kuvatõmmis

USA lennufirma United Airlinesi lennukist viidi üks reisija vägivaldselt välja. See juhtum on tekitanud skandaali, firma maine on saanud kõvasti kahjustada ja ilmselt ootab ees kohtutee väärkoheldud kliendiga.

United Airlinesi lennuk valmistus pühapäeval Chicago lennujaamast õhku tõusma, et jõuda pärast tunnikest sõitu Louisville’i. Kuna lennufirmal oli vaja viia sihtjaama ettenähtust rohkem oma meeskonnaliikmeid, ei mahtunud kõik reisijad peale.

United Airlinesi lennukid.  Reuters / Louis Nastro / Scanpix

-Kaks korda lennukist välja

Kuna vabatahtlikke, kes olnuksid nõus ise lennukist lahkuma ja järgmist lendu ootama, ei leidunud, oli United Airlines sunnitud tegema ise valiku, kes peab reisist loobuma. Siiski ei olnud kõik nende väljavalitud reisijad nõus lahkuma. Vietnami päritolu arst David Dao keeldus ning kohale kutsuti turvameeskond, kes mehe jõuga lennukist välja tiris.

Üllatuslikult õnnestus Daol aga lennukisse tagasi tulla. Sotsiaalmeedias levima hakanud videost oli näha, et rüseluses oli tema nägu veriseks löödud. Šokis mees hoidis seinast kinni ja korrutas vaid, et peab koju jõudma. Väidetavalt pidi ta järgmisel hommikul tööl olema. Ta visati teist korda lennukist välja.

Protestiaktsioon David Dao toetuseks Chicago lennujaamas United Airlinesi terminali ees. Christopher Dilts/Christopher Dilts/Sipa USA/Scanpix

Chicago lennuameti hinnangul ei käitunud üks kolmest turvatöötajast kehtestatud reeglite järgi ja seepärast saadeti ta kuni uurimise lõpetamiseni sundpuhkusele. «Turvatöötaja käitumisviisi lennuamet loomulikult heaks ei kiida,» vahendas Telegraph lennuameti avaldust.

United Airlinesi tegevjuht Oscar Munoz kinnitas, et nad parandavad oma poliitikat nii, et selliseid olukordi enam tekkida ei saaks. Samuti vaadatakse üle meeskonnale kehtestatud reeglid, mille järgi käitutakse siis, kui lennukipileteid on müüdud rohkem, kui on kohti, ning partnerlussuhted lennujaama ja kohalike ametivõimudega. Selle uuringu tulemused tehakse avalikuks aprilli lõpus.

Küsimusele, miks Munoz põhjaliku kommentaari andmisega viivitas, vastas tegevjuht, et tema reaktsioon ükskõik millisele probleemile on alati teha kindlaks kõik faktid. «Mu esialgsed sõnad ei suutnud tõeliselt väljendada seda häbi,» lisas ta.

-Kannatanud reisija luukered

Hiljem selgus, et pealtnäha süütu arst David Dao on 2003. aastal süüdi mõistetud, kuna ta müüs seksi eest retseptiravimeid. Teda süüdistati opioidse retseptiravimi Vicodin ja teiste narkootiliste ainete väljakirjutamises Brian Caseʼile, kelle ta hiljem oma büroojuhiks palkas.

Hiljem otsustas Dao arstilitsentsist vabatahtlikult loobuda, kuid juba 2015. aastal sai ta selle tagasi klausliga, et võib ühe päeva nädalas töötada mõne teise Elizabethtownis töötava arsti heaks.

Dr David Dao perega. / Vida Press

Kohalik meditsiininõukogu saatis Dao ebakorrektse käitumise pärast lisa-tervisekontrolli ja viharavile.

Nüüd on Dao palganud kaks väga head Chicago advokaati, kes teda kohtuvaidluses lennufirmaga kaitsma hakkavad. Üks advokaatidest on spetsialiseerunud inimsusvastastele kuritegudele ja teine ärijuhtimisega seotud kaebustele.

Selliseid olukordi, kus reisijad ei saa meeskonnaliikmete tõttu pardale, tuleb ette harva. Lennufirmad müüvad tihti rohkem lennupileteid, kui neil tegelikult pakkuda on, arvestades sellega, et keegi alati pileti tühistab, kohale ei ilmu või lihtsalt hiljaks jääb.

Võib aga juhtuda, et kohale tulevad kõik reisijad. Sellisel juhul püütakse leida vabatahtlikud, kes oleksid nõus kõrgema klassi pileti, raha või mugava majutuse eest oma piletist loobuma.

Vabatahtlikke hakatakse otsima juba varem e-kirjade vahendusel, küsitakse ka registreerimislauas ja isegi väravas. Kui aga vabatahtlikke ei leita, teeb lennufirma ise valiku. Alaealisi ega puudega inimesi tavaliselt ei tülitata.

United Airlinesi suur mainekahju

Ehkki vahejuhtum kliendiga toimus juba pühapäeval, esitas United Airlinesi, õige nimega United Continental Holdingsi tegevjuht Oscar Munoz avaliku vabanduse alles teisipäeval.

«Ma palun vabandust. Me lahendame selle juhtumi,» ütles Munoz kliendi nimele viitamata. Esmaspäeval töötajatele saadetud memos ta veel kaitses ettevõtet ja klientidelt vabandust ei palunud.

Ka aktsia hind reageeris puhkenud skandaalile alles teisipäeval, odavnedes 1,1 protsenti, 70,71 dollarini, ning kauplemispäeva alguses oli aktsia hinnalangus koguni üle kolme protsendi.

Munoz on olnud tegevjuhi ametis 19 kuud ning suurema osa ajast pidanud klattima eelkäijate probleeme. Nüüd peab ta tegelema suhtekorralduse katastroofiga, mis on juhtunud tema järelevalve all, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg. Tema juhiks oleku ajal on USA suuruselt kolmanda lennukompanii aktsia hind tõusnud 23 protsenti; Bloombergi lennundusindeks on sama aja jooksul kerkinud 13 protsenti.

Lennureisija David Dao kohtlemine ja Munoze leige reageering juhtunule võib avaldada mõju kogu USA lennundusele vastu suvist reisihooaega, ütles Londonis asuva konsultatsioonifirma Brand Finance direktor Robert Haigh The Wall Street Journalile.

«Näidata solidaarsust oma töötajatega on üks asi, aga hoiak, mille nad näivad võtnud olevat, on absoluutselt hämmastav,» nentis Robert Haigh. «Paistab, et nende poliitika on nii julm,» lisas ta.

Majandusleht kirjutas, et enne intsidenti oli meeleolu lennukompanii Chicagos asuvas peakorteris optimistlik. Munoz oli just teinud märtsis oma esimese välisreisi tegevjuhina, kohtudes partnerite ja klientidega Londonis, Brüsselis ja Frankfurdis. Teisipäeval oli peakorteris hoopis teine meeleolu ning juhid ja suhtekorraldajad püüdsid kriisi lahendada.

Järgmisel nädalal avaldab United eelmise kvartali majandustulemused ning siis avaneb tegevjuhil võimalus selgitada olukorda analüütikutele. Ettevõtte aktsionärid saavad tema ja nõukogu liikmete arvamusi kuulda üldkoosolekul, mis toimub järgmisel kuul.

Üks suuremaid kahjukannatajaid oli tuntud investor Warren Buffett, kelle juhitavast investeerimiskompaniist Berkshire Hathawayst sai eelmise aasta viimases kvartalis United Continentali suurim aktsionär. Berkshire ostis neljandas kvartalis 24,42 miljonit aktsiat, pärast mida kuulus kompaniile 28,95 miljonit aktsiat ehk 9,2 protsenti ettevõttest. Investeerimisportaali MarketWatch arvutuste järgi kaotas ta Unitedi aktsia hinna languse tõttu 23,5 miljonit dollarit.

Tagasi üles